Microsoft .NET MAUI nedir? MAUI Hakkında Bilgiler..

Herkese selamlar arkadaşlar, bugün okuduğum makaleler ve yaptığım araştırmalar sonucunda, size Kasım 2021’de .NET 6 ile birlikte gelecek olan Maui‘den bahsedeceğim.

Microsoft her yıl Windows, Windows Phone, Microsoft Azure ve diğer Microsoft teknolojilerini kullanan yazılım mühendisleri için yapmış olduğu Microsoft Build konferansında mobil uygulama geliştiricileri için çok güzel haberler verildi. Peki nedir bu güzel haberler? demeden önce gelin Xamarin hakkında ufak bir geçmişe gidelim…

Microsoft, 2016’da Evolve konferansı gerçekleşmeden hemen önce Xamarin’i satın aldığı açıklanmıştı. Bu, Xamarin markası için büyük bir adımdı, ancak Microsoft’un platformu nasıl benimseyeceği, nasıl bir ilerleme kaydedeceği sürekli merak edilen bir konuydu. Microsoft, bu konuda Xamarin adının aynı kalacağına söz verdi ve geliştirmelerine aynı isimle devam etti.. Peki 2021 Kasım’da gelecek olan Maui nedir?

♏️ .NET MAUI Nedir?

Maui, aslında Xamarin’in yerine geçecek olan, Xamarin’in evrimleşmiş halidir. Peki nasıl bir yenilikler bizi bekliyor?

• Bu evrimin en güzel yanlarından birisi, tek bir kod tabanından tek bir projeye sahip olmasıdır. Eskisi gibi artık İOS ve Android için farklı katmanlar yok! 3 katman 1’e iniyor.

• MVVM’nin yanı sıra Maui, Elm Mimarisi olarak da bilinen yeni ve heyecan verici MVU (Model-View-Update) tasarım desenini de destekleyecek ve Blazor desteğini alacak.

• Yeni gelecek .NET CLI desteği ile basit bir komutla projeyi bir anda başlatılmasını sağlayabileceğiz. Artık dakikalarca beklemekte yok 😉

• Xamarin geliştiricilerinin en önemli araçlarından biri olan Xamarin.Essentials artık nuget paketi veya eklenti olarak değil, Maui projesi içinde System.Device olarak dahil olacak.

🕵🏻 .NET MAUI yeniliklerine bir göz atalım..

macOS desteği artık Microsoft’a geçmesi belki de en güzel haberlerinden😍
* Flutter/Dart vb. geliştirmeleri Visual Code üzerinde yapabilirken Xamarini yapamamak biraz can sıkıcıydı fakat Maui ile o dert artık ortadan kalkıyor!
dotNet CLI desteği ile çok daha hızlı projeler!

.

♻️ Maui’nin yeni proje yapısı;

 • Renderers uygulamasında basitleştirilmiş mimari.
 • Animasyon geliştirmeleri.
 • UI özelleştirmesi için daha fazla ve daha iyi araçlar.

📲 Peki Xamarin.Forms projelerinde bir sorun yaşanacak mı?

Tabiki hayır. Maui, Xamarin.Forms ile geliştirdiğimiz projelerde herhangi bir sıkıntı yaratmayacak.
Kasım 2021’de gelecek olan güncelleme ile sıkıntısız devam edebileceğiz.

*Ayrıca MVVM veya MVU kullanımı tamamen opsiyonel olup, isteyen istediği dizaynı projesinde kullanabilecektir.

🚧 .NET MAUI Yol Haritası

 • 2020 sonu : Önizleme 1
 • 2021 başı : Önizleme 2 ve Önizleme 3
 • 2021 ortası : Önizleme 4 ve Önizleme 5
 • Eylül 2021 : İlk sürüm denemeleri
 • Kasım 2021 : Genel kullanıma sunulması.

👁‍🗨 Blazor nedir ve faydaları nelerdir?

Blazor sistemi; size xaml yapılarının içinde javascript yazarmışcasına kodunuza direk müdahale etme şansı sağlıyor diyebiliriz. Konuyu açmak adına şöyle bir örnek veriyorum; Bir mobil uygulamamız var ve butona tıkladığında ekrandaki sayacın artmasını istiyoruz.. bunun için ilk önce xaml kodunu çıkarmanız gerekiyor daha sonra MVVM’den Command veya Clicked verdiğiniz noktaya gidip sayacı arttıracak kodlarımızı yazmanız gerekiyor. Fakat Blazor ile javascript yazarmışcasına buton nesnemize OnClick verip bir kaç alt satırda butonun iş kodunu yazabiliyoruz.

Blazor frameworkünü daha çok javascript yazmakla uğraşmak istemiyorum, javascriptide c# ile yazıp geçeyim diyen arkadaşların bildiği bir frameworktür kullanımı Xamarin’de de aynıdır.

*Blazor&Mobile konusunda kafanızda daha kalıcı birşey oluşmasını istiyorsanız sağ tarafta ki bulunan videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Peki siz bu yeni Maui hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz 🙂

Kaynak/References;
https://www.telerik.com/blogs/time-to-evolve-net-multi-platform-app-ui-maui
https://marcofolio.net/xamarin-maui/
https://gunnarpeipman.com/dotnet-maui-announced/

Xamarin.Forms – XamNike UI

Herkese selamlar dostlar,

Geçenlerde paylaştığım XamFilm UI‘den bilgimi geliştirecek çok güzel geri dönüşler aldım. Bilgimin daha da artması ve githubda ki xamarin community’e faydamın dokunması adına hemen yeni tasarım arayışlarına girdim. Fakat ne kadar güzel tarafları olsa da üzüldüğüm noktalarda yok değildi.. mesela içeriklerimin ve sitenin dili Türkçe olmasına rağmen ziyaretçinin %17 Türkiye, %83ü yurt dışı olması beni biraz üzdü, durum böyle olunca ilerisi için fikirlerim birazcık değişti. O yüzden siteyi ilerleyen zamanlarda sadece kodların bulunacağı ingilizce ve türkçe olmak üzere ikiye ayırmayı düşünüyorum. İngilizce açıklamalarda çok fazla detaya inemesemde Türkçe makale tarafında güzel püf noktalarını, detayına kadar vereceğim. Her neyse bunlar ileri planlarımız şimdi gelelim konumuza XamNike tasarımımıza 🙂

kaynak; https://www.uplabs.com/posts/nike-app-redesign-concept

Tasarım aslında çok basit gözükse de ürün ve ürün arkasında ki mavi daire yerleştirmesi biraz işlerimi zorlaştırmıştı 🙂
Fakat birkaç deneme ile istenilene çok yakın bir sonuç aldım 🙂

İlk önce mimarimizin Grid Row yüksekliklerimizi belirleyelim…

*NOT | Grid.Row = 1 ‘in Auto olma sebebi ScrollView kullanacağımız için ne kadar veri/tasarım varsa o kadar esneyip,bükülecek olmasıdır. Aynı durum ürün açıklaması içinde geçerlidir. Ürün açıklaması ne kadar uzunsa o kısım o kadar uzun olmalıdır herhangi bir boyut/piksel verirseniz olası durumlarda taşmalar veya büyük boşluklar görebilirsiniz o yüzden bu tarz esnek yerler için Auto kullanmalısınız.

Geriye gitmek için ve kaydetmek için biraz kolaya kaçıyorum ama gayet iş görür 🙂

Eğer ben üşengecim sen bana seriden github kodlarını gönder diyorsan buyruuunn;

https://github.com/dgokhan/XamNike

ve uğraşlarımızın sonucu:)

 • Unutmayın ki proje MVVM olarak yapılmamıştır. MVVM örnekleri için başka makalelerde paylaşacağım bu sadece onpage-design’dir.
 • Projede Material Design Icons ve ffimageloading kullanılmıştır.

Xamarin.Forms – XamFilm UI

Herkese selamlar dostlar,

Bu aralar Xamarin’de birşeyler karalıyım, yeni bloglar yazayım, accuk kendimi geliştireyim diyordum fakat araya öyle saçma işler çıkıyordu ki sürekli ertelenip duruyordu.. Amaaa taa ki bugüne kadar 🙂 Bugün şans eseri gezerken güzel bir Figma projesi buldum ve incelerken dedim ki “neden bunu Xamarin.Forms’da yapmayalım?” hazır boş zamanım varken araya da başka bir iş girmeden açtım hemen Visual Studio’yu..

kaynak; https://dribbble.com/shots/10795979-Movie-App-Free

Kuracağımız dizaynın mimarisini kafamda şu şekilde oluşturuyorum ve hemen işe koyulmaya başlıyorum.

Tasarım toplamda 1 +4 olarak 5 kısımdan oluşuyor. O yüzden banner dışında oluşan 4 kısmı hemen RowDefinitions ile oluşturuyorum.

Row 0 : Image (banner)
Row 1 : Frame
Row 2 : Grid
Row 3 : Grid
Row 4 : Grid

# Part I

Github kaynak kodları;

https://github.com/dgokhan/XamFilm

Umarım Xamarin.UI’da kendini geliştirecek arkadaşlara faydalı olmuştur. Kafanıza takılan ve sormak istediğiniz bir soru varsa konu altından sorabilir, geliştirmek istediğiniz noktayı Github üzerinden commitleyebilirsiniz. 🙂

Repository Pattern Nedir? Neden Kullanmalıyız?

Eyyoo eyyoo herkese selamlar…

Yazılım merakını dindiremeyip, ileri düzey konularını araştıran her insan mutlaka Design Pattern kavramıyla karşı karşıya gelirler. Yazılım hayatında birden fazla design olsa da asıl önemli olan hangi Design Pattern’i hangi zamanda ve onu nasıl kullanacağımızdır. Repository Pattern, Builder Design Pattern, Adapter Pattern, Command Design Pattern gibi birçok dizaynları görüp karşı karşıya geleceksiniz. Peki bunlardan Repository Pattern nedir? neden ve nasıl kullanmalıyız gelin hep birlikte incelemiş olalım…

Konuyu anlatmadan önce unutmayalım ki.. Nesne yönelimli programalanın (OOP) amaçlarından biri; benzer kodları tekrar tekrar yazmak yerine bir yere yazıp onu kullanmaktır.  Yani benzer kodları tekrar yazmaktan bizi kurtararak hem projemizin kodunun anlaşılır olmasını hemde zamandan tasarruf etmemize neden olur.

# Peki Repository Pattern nedir ve neden kullanırız?

“Veri merkezli uygulamalarda veriye erişimin ve yönetimin tek noktaya indirilmesini sağlayan yapıya Repository Pattern denir.”
*Yani OOP mantığında da söylediğimiz gibi kod tekrarı olmadan, saf ve temiz bir şekilde veritabanı işlemlerinin tek bir noktadan kontrol edip, yönetilmesini Repository Pattern ile sağlıyoruz.

# Peki Repository Pattern faydaları nelerdir?

 • Projede değişiklikler yapıldığında kolayca yönlendirilebilir olması,
 • Esnek bir mimari yapıda olması,
 • Unit-Test yapabilmemizi kolaylaştırması,
 • Veri işlemlerinde ki hataları görmemizi kolaylaştırır.

Şimdi yapacağımız örnekle birlikte kafamızda oluşan yapıyı sağlam bir şekilde oturmasını sağlıyalım.. 🙂

Örneğimiz şu şekilde;
Xamarin ile yapılan bir mobil restaurant uygulaması düşünelim… Uygulamamız veri(stok,masa,fiş,adisyon vb.) bilgilerini dışardan API yardımıyla SQL’den alıyor ve ekrana basıyor.
Eğer Repository Pattern bilmeseydik; Arka planda her SQL CRUD işlemleri için ayrı ayrı classlar ve ayrı ayrı metodlar yazıcaktık. Buda bize çok fazla efor ve zaman kaybı yaratacaktı. Fakat Repository Pattern ile birden fazla veri işlemlerini tek bi çatı altından yapacağız.

Şimdi projeye Repository klasörünü açıp içine BaseRepository adı altında bir class açıp interfacemizide tanımlayıp kodlarımızı yazmaya başlıyoruz.

IBaseRepository interface’de kullanacağımız metodların imzalarını oluşturup bırakıyoruz…

Interface’lerimizi tanımladıktan sonra ana classımıza implement edip içlerine sunucumuzdan çekilecek verilerin HttpWebRequest ‘lerimizi oluşturuyoruz.
Ben anlamanız için sadece ReadAll ve ReadById metodlarını göstereceğim create,update,delete işlemini sizlere bırakıyorum:)

Repository metodlarını tamamladığımıza göre artık kategori,stok,ürün,adisyon vb. veri işlemlerinde tek bir noktadan istek gönderip, gelecek cevabı beklemek kalıyor..

Örnek; Kategoriler tablosunu istiyorum;

Gördüğünüz gibi result değişkenimin içine baktığım da 6tane verimin geldiğini görüyorum. API’den diğer verileri çekmek için .ReadAll(“Kategoriler”); ‘de parantez içinde ki valueyi değiştirmemiz yeterli. Nasıl mı ? buyrun örnekler;

Stoklar tablosunu istiyorum -> string query = await baseRepo.ReadAll(“Stoklar“);
Adisyon tablosunu istiyorum -> string query = await baseRepo.ReadAll(“Adisyon“);
Masalar tablosunu istiyorum -> string query = await baseRepo.ReadAll(“Masalar“); gibi gibi..

# Peki ben Masalar tablosundan hepsini değilde sadece ID numarası 35 olan masayı istiyorum nasıl getirebilirim?

Bu sefer .ReadAll yerine .ReadById kullanacağız.. buyrun;

Diğer delete/update/create işlemlerinide sizlere bırakıyorum. Zaten mantığı anladıysanız gerisi çok sabit 🙂

Bir yazımızın daha sonuna geldik..
Umarım projelerinizde sık sık Repository Design kullanır ve sevdiklerinize kullanımını tavsiye edersiniz. Unutmayın ki çalışacağınız firmalarda, büyük projelerde Repository Design çok fazla karşınıza gelecektir. Ben örneğimde sadece veri işlemleri için kullandım. Repoyu çok farklı yerlerde, işlerinizi hafifletmeniz için kullanabilirsiniz.

Herkese bol mantıklı kodlamalar 🙂

Yeni Uygulamam [DEPREM BİLDİRİMİ]

Herkese selamlar….

Şöyle bi’ 2020nin ilk aylarına baktığımızda pek de iç açıcı girmediğimiz ortada..
En önemlisi 10 yıldan beri fay hattının durgunluğunu bozup ülkemizde ciddi derece de depremler yaşamaya başlaması…
Yakın bir sürede Aydın ve Marmara’da da büyük bir deprem beklenmekte, alacağımız önlemlerle inşallah 1 kişinin bile hayatını yitirmeden geçiririz..

Şimdi konumuza dönersek Google Play üzerinde araştırma sonucu ne yazık ki depremlerle ilgili AFAT dışında çokta güzel uygulamalar bulamadım, birinde biri varsa diğerinde yok hep bi yetersizlik..
Depremlerin şiddetli olduğu bu günlerde şöyle bir fikir geliştirdim;

1-) Uygulamaya ilk girdiğinde son 10 depremi karmaşık olmadan net bir şekilde listeleyebilmek,
2-) Uygulama kapalı olsa dahi; Türkiye gündeminden veya belirlediği illerden X büyüklüğünde bir deprem olduğunda haberdar olması/anlık bildirim (notificition) alması,
3-) Tartışmaların yapılabileceği bir sohbet paneli (kesinlikle goygoy olmadan, hislerini paylaşabilecekleri bir ortam *bizler tarafından sürekli denetlenecek),
4-) Büyük bir sarsıntı ve deniz seviyesi yüksekliğinde ani bir düşüş olduğu zaman bizim sunucumuza bildirim geçmesi ve bu durumu sağlık bildirimlerine bildirmemiz, *
5-) Büyük bir sarsıntı ve deniz seviyesi yüksekliğinde ani bir düşüşünde telefondan son ses müzik çalması. *

Genel düşüncem bu şekilde, önemli olarak 4 ve 5. maddelere baktığımızda olası bir enkaz durumunda kişinin enkaz altında efor kaybı yaşatmadan telefonundan SOS sesinin dışarıya vermesi ve depremzedenin daha kolay bir şekilde bulunması. (ani bir rakım düşüşü ve sarsıntıda uygulama bizim sunucumuza telefon numarasını kaydedecek ve bizimde sağlık ekiplerine bildirmemiz sağlanacak.)

Fikrimin çoğunu bitirmiş durumdayım bir kaç dizayn düzenlemesi yapıp paylaşacağım.

Uygulamada neler kullandın diye soracak olursanız buyrun arka planda kullanılan nugetler ve bazı hazır dizaynlar;

• Uygulama neyle yazıldı?
– Mobil ; Microsoft Xamarin.Forms
– Sunucuda ki Kandilli Rasathanesinden Veri Çekme ; Python ( https://github.com/emirkabal/deprem-api ) (fakat kısa süre içinde NET Core 3.0’a kendim bir bot yazacağım.)

• Uygulama kapalı olsa dahi bildirim alması (Android Service)
Xamarin.Android.Services ve Xamarin.Forms.MessagingCenter.Subscribe<>(); kullanımı ile Samsung ,Huwai,Vestel gibi telefonlarda 24 saat boyunca uygulama kapalı olsa dahi bildirimler alıyordum fakat Xiaomi telefonlarda uygulama kapandığı an Android.Services kapanması beni mahvetti o yüzden https://github.com/shinyorg kullanmaya karar verdim 1-2 testlerim oldu tahminlerime göre bütün telefonlarda bu sorunu bununla çözmüş olacağım. (*çözemezsem değiştirmiş olurum:p)
** Özellikle bu konu hakkında ne yazık ki Türkçe ve güncel makale bulmak çok zor bunu özel bir blog yazımda en kısa ayrıntılarına kadar anlatacağım.

• Xamarin Tasarımları Nasıl Geliştirdin?
– Tasarımları sıfırdan yapmak yerine güzel UI tasarımları geliştirmenin daha iyi fikir olduğunu düşündüm. Tasarımlarım şu 2 projeden birleştirme;
a-) https://github.com/devcrux/WeatherApp
b-) https://github.com/sthewissen/KickassUI.Banking

• Extra Kullanılan Nuget Paketleri;
– Tartışma – Mesajlaşma alanı için; SignalR
– Ekranda işleme bağlı async “Lütfen Bekleyiniz” ifadesi için; AiForms.Dialogs
– Xamarin MVVM yapısı için ; FreshMvvm
– Menünün yukarda değilde aşağıda olmasını istediğim için ; LH.BottomNavigationBar.FX
– XAML üzerinde anlık değişiklikleri görebilmem için ; LiveXAML + HotReload
– JSON verileri kullanabilmek için ; Newtonsoft.Json
– Deprem bilgisini paylaş butonları; Plugin.Share
– Kullanıcıya Notification için ; Plugin.LocalNotification **
– Bazı bölgelerde kullanıcıları yönlendirme yapmadan hızlıca pop-up göstermek için ; Rg.Plugins.Popup
– Android Jobs ve Servisler için ; Shiny.Core
– Ayarları ve kullanıcı kayıtlarını kaydetmek için database ; SQLite
– Depremin olduğu noktayı göstermek için ; Xam.Plugin.ExternalMaps
– Deprem notificationunda titreşim gönderebilmek için ; Xam.Plugins.Vibrate
– Xamarin.Android tarafında binding yapabilmek için ; Xamarin.Android.Support.Core.Utils
– Klasik vazgeçilmez pluginimiz : Xamarin.Essentials (anlatmaya gerek yok mikemmel)
– Panel ve Grid yapılarının daha güzel, göze hoş gelmesi için ; Xamarin.Forms.PancakeView

Xamarin Failed to create JavaTypeInfo for class – Hatası Çözümü

Eyyoo eyyoo herkese selamlar….

Bildiğimiz üzere Xamarin Microsoft tarafından halen geliştirilen bir proje..
Bu gelişim sürecinde durduk yere patlamalar,çatlamalar yaşatabiliyor. Hele ki bazı hataların çözümünü bulmak çok zor çünkü ne hata satırı veriyor, ne de bak hatan burada diyebileceği kızgın kod bloklarını 🙂 Bundan sonra yaşayacağım her hatada türkçe olarak bu hataların çözümlerini sizlere sunacağım bunlardan bir taneside “Failed to create JavaTypeInfo for class” hatası.

Hata Adı : Failed to create JavaTypeInfo for class: Android.Support.V4.View.Accessibility.AccessibilityManagerCompat/IAccessibilityStateChangeListenerImplementor due to MAX_PATH: System.IO.DirectoryNotFoundException: Could not find a part of the path…
Hata Resmi:


Hata Çözümü: Belgelerimde ki Github veya masaüstünde ki projenizi, daha kısa bir yol uzantısına taşıyın..
Yanii; Bu hatayı aldığınızda projeyi kapatıp, proje dosyasını C:\ dizinine taşıyın ve projeyi tekrar açın, sorun tamamen kalktığını / buildlendiğini göreceksiniz 🙂

• Eğer çözüm bulamadıysanız yorum olarak belirtirseniz beraber diğer çözüm yollarını bulabiliriz. Herkese keyifli kodlamalar, görüşmek üzere.. : )

C# Windows Form Hata Geri Bildirimi

Eyyoo eyyoo herkese selamlar….

Satışa sunduğumuz program bazen bilinmedik sebeplerden dolayı kendini kapatabilir veya diğer sebeplerden dolayı sorunlar çıkartabilir. Bu ve buna benzer durumlarda müşterinin bilgisayarına bağlanıp kontrol etmek biraz profesyonellik dışı olduğu için müşterinin aldığı hatayı otomatik olarak bize mail attırabilir veya hata dosyasını kaydettirebiliriz. Nasıl mı? Buuuyyrunnnn;

İlk önce Program.cs ‘de ki Main classına bir hata yakalayıcısı ekliyorum.

Application.ThreadException += new ThreadExceptionEventHandler(ErrorThread);

Şimdi hata durumunda tetiklenecek olan ErrorThread eventini oluşturuyorum;

Hatanın ne olduğunu anlayabilmem için ThreadExceptionEventArgs içinde bulunan Exception.Message ifadesini hata nedeni olarak gösteriyorum…

Şimdi programımız olası bir hata durumunda .exe‘nin bulunduğu yere error.txt diye bir metin belgesi oluşturup dakika dakika kaydettiğini görebilirsiniz 🙂

Peki.. hatayı mail olarak göndermek istiyorsak ne yapmalıyız diyorsanız çözümü çok basit.. hemen projeme sendMail adında bir class açıyorum..

Bu sefer metin belgesi kodumu siliyorum ve mail göndermeyi tetiklettiriyorum.

Programı hataya düşürdüğüm zaman gördüğünüz gibi otomatik olarak mail hesabıma düştü 🙂

Bu konumuzda bu kadar eğer projelerinizde neler olup bittiğini öğrenmek istiyorsanız bu kısa yolu kullanarak öğrenebilirsiniz.
Herkese bol mantıklı kodlamalar 🙂

C# Veri Kapsülleme (Class Encapsulation) {Get/Set Mevzuları}

Eyyoo eyyoo herkese selamlar…
Bugün sizlere github’da ki projelere bakınca ‘bu değişkenlere neden sadece int veya string diye bırakmıyoruz?/niye get-set ile uğraşıyoruz?/nedir bu get-set?” dedirten veri kapsüllemeyi inceleyip, nasıl kullanılacağını örnekleriyle birlikte sizlere anlatmaya çalışacağım.

Kapsülleme, sınıf içindeki değişkenlere erişimi kaldırmak ya da kısıtlamak için kullanılır. Önemli bir değişkeni public olarak tanımlamak, değişkene yazılımcı tarafından -bilinçli ya da bilinçsiz- müdahaleye açık hale getirir. Bu da sınıf içindeki metodların çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için kapsülleme tekniği kullanılmaktadır.(*1)

Yanii.. Get ve Set metodlarını birer kontrol mekanizması olarak düşünebiliriz . Kod blokları arasında oluşabilecek hataları önceden engelleyen “hoopp hemşerim nereye” diyen bodyguard’ımız 🙂 tabi sadece hataları engellemek için değil, diğer istediğimiz limitlemeleri, koşul kontrollerini de get & set içinden yapabiliriz.

Bilmemiz gereken bilgiler;
• get : Kapsül içindeki verileri okumamız için çalışan metod. (Get -> Getir olarak aklınızda kalabilir)
• set : Kapsüle veri göndereceğimiz zaman kullanacağımız metod.
• value : Kapsüle dışardan gelen veriyi incelemek veya atama yapacağımız zaman kullanacağımız anahtar kelime,
• return : Geriye bir değer döndürmemize yardımcı olan anahtar kelime.

Örneğin nerelerde Get&Set kullanabiliriz?
– Kimlik numarasına harf ataması yapılmasını engelleme durumunda,
– Belirli bir kritere uygun olup olmamasını kontrol ettirme gibi durumlarla örneklendirebiliriz..

Şimdi birlikte kısa bir örnek yapalım;
Hedefimiz şu : Kullanıcıdan bir TC kimlik numarası isteyeceğiz ve TC numarasını tekrar çağırdığımızda ilk 4 hanesini görüp geri kalanını yıldız (*) ile gizleyeceğiz.
(benzeri örnek: 16haneli kredi kartı bilgisinin ilk 4 hanesini görüp kalanının *** olması gibi..)

İlk önce Personel.cs olarak bir class açıyorum ve malzemelerimi yavaş yavaş ekliyorum;
1-) _tckimlikNumarasi adında uzaklardan erişimi olmayan bir private değişken oluşturuyorum.
2-) tckimlikNumarasi adında her yerden erişilebilen, gelen veriyi _tckimlikNumarasi ‘e aktaracak bir kapsül oluşturuyorum.

* _tckimliknumarasi olarak açılan değişkenim private olduğu için diğer classlardan erişimi olmayacaktır. Veri gönderdiğim zaman bütün iş yükü tckimlikNumarasi ‘nin set bloğu arasında olacaktır.

Şimdi projeye geri dönersek; İlk önce kullanıcıdan gelen TC numarasının boş olup olmadığını daha sonrasında da 11 haneli olup olmadığını kontrol edeceğiz. Eğer kriterlere uyuyorsa hata mesajım çıkacak, uymuyorsa direk else bölümüne geçip _tckimliknumarasi değişkenine verimi atayacağım.

* Şimdi set tarafımdaki koşullarım bitti, hemen get tarafını kodlamaya başlıyorum.

Get tarafında ki amacım neydi? tckimlikNumarasi çağırdığım zaman 11 hanenin ilk 4hanesini gösterip 7haneyi yıldız yapmaktı…

Hatırlarsanız string değerlerin belirli bir aralığını almak istiyorsak Substring kullanıyorduk. O yüzden _tckimliknumarasi değişkenime 0,4 Substringi uygulayıp sonuna da yıldızlarımı ekledim mi istediğim her şey olmuş olacak 🙂

Personel.cs tarafım hazır, Program.cs tarafına geçip per adında Personel classını üretiyorum.

Artık işim personele tc numarası atamak ve tc numarasını çağırmak…

Kodumuzu şimdi inceleyelim bakalım;